środa, 23 października 2013

WIARYGODNOŚĆ ZA PIENIĄDZE - jaki ma sens?

       Wygląda na to, że nabijanie w butelkę, to proceder wciąż wspaniale kwitnący w naszym społeczeństwie.
Pomysłowość i inwencja przedsiębiorczych ludzi, którzy umieją i chcą bez skrupółów zarobić na naiwności innych, budzi jednak sprzeciw osób nieco bardziej rozgarnietych, albo z większym doświadczeniem biznesowym. Niestety powszechnie wzbudza akceptację i wiarygodność, zamiast ironicznego uśmiechu i niedowierzania.



W ostatnich latach nastąpił całkiem dynamiczny rozwój rynku certyfikatów wiarygodności i rzetelności.
Proceder ten opiera się na manipulacji skojarzeniem, że podmioty przywołujące w swojej nazwie określenia właściwe dla dziedziny prawa np. kancelaria, rejestr itp. zyskują wśród przedsiębiorst i przedsiębiorców  klientów gotowych zapłacić za znalezienie się w bazie wiarygodnych firm. Na potwierdzenie otrzymują dokument- najczęściej certyfikat- jako udokumentowanie przynależności do grona osób lub podmiotów o wysokim zaufaniu i rzetelności. Oznacza to jednocześnie nie posiadanie nieuregulowanych zobowiązań itp.
Za zarejestrowanie oraz wydanie certyfikatu wiarygodności pobierana jest opłata rejestracyjna – ceny wahaja się od 50 -350 zł, ale spotykane są także oferty oparte o abonament miesięczny w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.
Na stronach internetowych firm świadczących tego rodzaju usługi umieszczona jest zwykle grafika kojarzącą się z godłem, flagą lub barwami narodowymi, bo podnosi rangę, a tym samym zachęca do zarejestrowania i wnoszenia żądanych opłat.

Kierując się zdrowym rozsądkiem oraz sprzeciwem wobec masowej manipulacji  warto jest zachować dystans do tego typu usług.
Czy za właśną uczciwość i rzetelność, jako osoby prywatnej lub przedsiębiorcy trzeba komukolwiek płacić?
Dla poważnego świata biznesu certyfikaty tego rodzaju są jedynie „trickiem” i nie mają żadnej wartości prawnej ani administracyjnej.
Okazywanie się nimi w kontaktach biznesowych, w celu uwiarygodnienia lub choćby dla prestiżu miewa całkiem odwrotny efekt oraz wydźwięk śmieszności.
Każdy, kto ma jednak potrzebę powieszenia na ścianie tego rodzaju certyfikatu oraz jest gotowy za to wnosić opłaty, ma oczywiście taka mozliwość, tym bardziej, kiedy ściany siedziby lub gabinetu są puste lub ubogie z powodu braku rzeczywistych powodów do dumy. Podobnie będzie postrzegana treść stron internetowych.
W końcu, jeśli nasz towar lub usługa sprzedaje się ostatnio trochę słabiej, to może kupiona za pieniądze wiarygodność przyniesie jakieś korzyści?

…  z całą pewnością przyniesie korzyści pomysłowym spryciarzą, którzy już z radością zacierają ręce.

czwartek, 17 października 2013

Czynny żal, czyli jak nie podlegać karze za popełnione przestępstwo


Autor: Lukasz Chmielniak

Obrona w sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych nie musi polegać na aktywnym przeciwstawianiu się tezom aktu oskarżenia w długotrwałych procesach sądowych. Jednym ze sposobów zakończenia takich spraw, często wybieranym przez przedsiębiorców, jest tak zwany czynny żal.

Czynny żal polega w ogólności na dobrowolnym zrekompensowaniu przez sprawcę szkód spowodowanych popełnionym przestępstwem w zamian za stosowne przywileje procesowe. Od czynnego żalu odróżnić należy inną instytucję prawną służącą do zakończenia postępowania bez prowadzenia rozprawy sądowej, jaką jest dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Szerzej o różnicach pomiędzy dobrowolnym poddaniem się odpowiedzialności, a czynnym żalem piszę na moim blogu.
Sprawca przestępstwa może skorzystać z czynnego żalu zarówno wtedy, gdy grozi mu odpowiedzialność karna skarbowa, jak również wtedy - o czym często się zapomina - gdy popełnił on przestępstwo gospodarcze. W większości przypadków wybór tej drogi we właściwym momencie doprowadzić może do sytuacji, w której postępowanie przeciwko takiemu sprawcy nie będzie w ogóle wszczęte. Oczywiście przywilej związany z niepodleganiem karze można osiągnąć jedynie pod pewnymi warunkami, a te różnią się w zależności od rodzaju przestępstwa.
Czynny żal w Kks
Najbardziej znana i zarazem najczęściej opisywana w mediach jest instytucja czynnego żalu uregulowana w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Odnosi się ona do popełnianych przez podatników przestępstw skarbowych.
W celu skorzystania z czynnego żalu sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego winien zawiadomić o popełnieniu przestępstwa stosowny organ, który zajmuje się ściganiem przestępstw i wykroczeń skarbowych. Zawiadomienie takie musi zawierać opis czynu oraz ujawniać istotne okoliczności jego popełnienia. Dodatkowym warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest wpłacenie we wskazanym terminie kwoty uszczuplenia podatkowego dokonanego w związku z popełnionym przestępstwem.
Sprawca, który skorzystał z czynnego żalu nie będzie podlegał karze za grożące mu przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Oznacza to w praktyce, że przeciwko takiemu sprawcy nie będzie można wszcząć i prowadzić postępowania karnego o konkretny czyn, którego dotyczył czynny żal.
Nie w każdym jednak przypadku złożone przez sprawcę zawiadomienie o popełnionym czynie zapewni mu bezkarność. Okaże się ono bowiem nieskuteczne, jeżeli organ ścigania będzie miał już udokumentowaną informację o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, albo gdy nastąpi ono po rozpoczęciu przez taki organ czynności służbowej zmierzającej do wykrycia przestępczego działania sprawcy, na przykład przeszukania lub kontroli. Jeżeli jednak przeprowadzana czynność nic nie wykaże sprawca nadal będzie mógł skutecznie skorzystać z dobrodziejstwa czynnego żalu. Czynny żal nie spełni swojej roli także wtedy, gdy sprawca inicjował popełnianie przestępstw przez inne osoby lub organizował ich popełnianie albo kierował osobami je popełniającymi.
Czynny żal w Kodeksie karnym
Niezależnie od regulacji w Kodeksie karnym skarbowym z czynnego żalu mogą skorzystać także sprawcy przestępstw gospodarczych uregulowanych w Kodeksie karnym.
Kodeks karny zawiera bowiem wiele regulacji, które w zamian za dobrowolne naprawienie szkody spowodowanej przestępstwem przewidują korzyści procesowe dla sprawcy przestępstwa. Niektóre z tych regulacji mają charakter ogólny, tak jak na przykład art. 307 Kodeksu karnego (o przesłankach zastosowania art. 307 Kk szerzej piszę na moim blogu), inne odnoszą się do konkretnych przestępstw. 
Przestępstwo nadużycia zaufania.
W tym przypadku czynny żal polega na dobrowolnym naprawieniu przez sprawcę całości szkody wyrządzonej przestępstwem i to jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego w konkretnej sprawie. Konsekwencją prawidłowego wypełnienia przesłanek czynnego żalu jest to, iż przeciwko takiemu sprawcy, z uwagi na niepodleganie przez niego karze, nie będzie można wszcząć postępowania karnego, natomiast gdyby zostało ono wszczęte, to należy je umorzyć.
Przestępstwo oszustwa kredytowego.
Sprawca przestępstwa oszustwa kredytowego również może skorzystać z czynnego żalu. W tym przypadku polega on aż na trzech możliwych działaniach. Sprawca nie będzie zatem podlegać karze za to przestępstwo jeżeli nie wykorzystał udzielonego mu wsparcia finansowego (na przykład kredytu lub pożyczki), zrezygnował z zamówienia publicznego, które zostało mu udzielone lub przyznanej dotacji, czy w końcu jeżeli zaspokoił roszczenia powstałe w związku z przestępstwem. Podobnie jak w przypadku opisywanym wcześniej do powyższych czynności musi dojść dobrowolnie oraz przed wszczęciem postępowania karnego.
Przestępstwo oszustwa ubezpieczeniowego
Z dobrodziejstwa czynnego żalu może skorzystać również osoba, która dopuściła się przestępstwa oszustwa ubezpieczeniowego. Aby jednak nie podlegać karze w związku popełnionym czynem sprawca zobligowany jest dobrowolnie i przed wszczęciem postępowania w sprawie zapobiec wypłacie odszkodowania w całości. Jeżeli instytucja ubezpieczeniowa wypłaci chociażby część odszkodowania skorzystanie z czynnego żalu nie będzie bowiem możliwe.
Pranie brudnych pieniędzy
Przesłanki skorzystania z czynnego żalu w związku z przestępstwami prania brudnych pieniędzy różnią się nieco od tych opisywanych powyżej. Wiąże się to ze specyfiką tego typu przestępstw i z trudnościami związanymi z ich wykrywalnością.
Otóż aby czynny żal mógł zostać skutecznie złożony przez sprawcę przestępstwa prania brudnych pieniędzy łącznie muszą zostać spełnione następujące warunki. Musi dojść do ujawnienia wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacji o osobach biorących udział w przestępstwie i okoliczności jego popełnienia, ujawnienie to musi być dobrowolne, co więcej, musi zapobiec popełnieniu innego przestępstwa.
Sprawca, który składając czynny żal spełni powyższe przesłanki nie będzie podlegał karze za popełniony czyn. W przypadku natomiast, gdy taki sprawca podejmie starania ujawnienia okoliczności i informacji, o których mowa wyżej sąd ma obowiązek nadzwyczajnie złagodzić karę wymierzaną mu w związku z popełnieniem przestępstwa.
Czynny żal nie będzie jednak możliwy, gdy sprawca dopuścił się przestępstwa działając wspólnie z innymi osobami lub gdy popełniając je uzyskał znaczną korzyść majątkową, czyli ponad dwieście tysięcy złotych.
Przekupstwo menedżerskie
Osoba wręczająca łapówkę menedżerowi lub też obiecująca jej wręczenie może skorzystać z dobrodziejstwa czynnego żalu, a przez to nie podlegać karze za popełnione przestępstwo, gdy zawiadomi organ ścigania o tym, że łapówka została wręczona lub że została złożona obietnica jej wręczenia, a także ujawni wszelkie istotne okoliczności związane z tą sytuacją. Warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest jednak to, aby zawiadomiony organ ścigania nie posiadał wcześniej wiedzy o dokonanych przestępstwach oraz o okolicznościach ich popełnienia.
Jak widać na powyższych przykładach z czynnego żalu może skorzystać nie tylko podatnik popełniający przestępstwo skarbowe. Jest to bowiem instytucja prawna przewidziana także dla sprawców typowych przestępstw gospodarczych. Czynny żal najczęściej polega na rekompensacie zaistniałych w związku z popełnieniem przestępstwa szkód w zamian za nieprowadzenie postępowania karnego wobec sprawcy. Stwarza on zatem dla sprawcy w wielu przypadkach możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.


UWAGA!
Jesli prowadzisz działalność gospodarczą sprawdź wysokość aktualnych składek ZUS

wtorek, 8 października 2013

Inteligentne liczniki to oszczędność - doświadczenia z Warszawy


Autor: Karina Farkos

Potężny program wprowadzania inteligentnych sieci energetycznych w Polsce zaczyna rozpędzać się na dobre. Zadania stawiane przez Unię Europejską wszystkim jej członkom wymagają podjęcia szeregu działań, poniesienia ogromnych kosztów, ale są nieodzowne, a do tego – jak pokazują badania – pozwolą na znaczną oszczędność.

U nas są to wciąż jeszcze etapy badań i testów, czyli szukania najlepszych rozwiązań zarówno od strony technologii, jak i wyboru producentów niezbędnych urządzeń. Poszczególne firmy energetyczne w Polsce coraz dokładniej badają rynek, uruchamiają (począwszy od 2009 roku) swoje programy pilotażowo-testowe. Przykładowo – w okresie od maja do października 2012 roku w Warszawie zainstalowano i poddano testom odbiorców 600 inteligentnych liczników. Wszyscy byli odbiorcami indywidualnymi (tj. grupa taryfowa G). Nieprzypadkowo wybrano lokalizację, w trzech miejscach stolicy, położonych w ścisłym centrum, na mocno zagęszczonych terenach, także dla przetestowania sprawności komunikacyjnej.
Udział w tym programie badawczym, był dobrowolny i bezpłatny, a zorganizowała go firma zajmująca się kompleksowym zaopatrzeniem stolicy i okolic w energię elektryczną. Każdy z lokatorów mieszkań zaopatrzonych w inteligentne liczniki otrzymał pakiet informacji (w tym i taką z magnesem na lodówkę), w szczególności dotyczących oszczędności prądu w godzinach szczytów energetycznych. Pocztą elektroniczną (lub listownie) przekazywano wszystkim 600 klientom porady oraz informacje na temat ich indywidualnych profili obciążeń sieci energetycznej.
Specjalnie zaangażowana agencja badawcza po zakończeniu programu stwierdziła, że współpraca z klientami, ich uświadamianie i edukowanie pozwoliło na osiągnięcie konkretnych korzyści dla wszystkich uczestników rynku energetycznego. Analiza profilów zużycia prądu badanej grupy klientów wykazała 2 procentowe przesunięcie zużycia energii z godzin szczytu na inne pory. To obiecujący wynik. Po przełożeniu tych danych na ogół mieszkańców Warszawy przynosi to szacunkowo o około 18 MW mniejszy pobór maksymalnej mocy przez samą stolicę. A to zmniejsza koszty sieci dystrybucyjnej, a w konsekwencji – także stawki dystrybucyjna dla wszystkich odbiorców. Taka oszczędność mocy to także roczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery (w skali Warszawy) o około 2600 ton.
Jeżeli chodzi o postawy testowanych klientów, to aż 61 % z nich zadeklarowało chęć zmiany swego zachowania w korzystaniu z odbiorników energii elektrycznej. Po zakończeniu badań o 12% osób więcej niż przed testami stwierdziło, że czuje swój bezpośredni wpływ na wysokość rachunków, a o 9 % wzrósł odsetek klientów celowo starających się oszczędzać energię.
Optymistyczne jest to, że dobrze rokuje odnotowana tendencja, a wręcz skłonność do zmian nawyków konsumenckich. Ale równie niezbędnym warunkiem uzyskania realnych oszczędności będzie powszechne użycie narzędzi w postaci liczników pozwalających na precyzyjne, godzinowe wskazania zużycia. Nieodzownym też wymogiem oszczędnościowych zmian na rynku energetycznym będą nowe taryfy sprzedawców. Znacząco duże powinno być zróżnicowanie cen między energią zużywana w godzinach szczytu, a w innych porach doby. Dotychczasowe badanie zużycia prądu (tradycyjne liczniki) niestety nie daje możliwości zastosowania nowych taryf czy innych bodźcujących rozwiązań.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

wtorek, 23 lipca 2013

Samodzielne przeprowadzenie remontu


Autor: Agnieszka P.






Póki istnieje budownictwo, potrzebni będą również fachowcy od przeprowadzania remontów. Jeśli jednak mamy odrobinę samozaparcia i gen majsterkowicza, możemy samodzielnie przeprowadzić niewielkie remonty swojego mieszkania lub domu.

Profesjonalna firma budowlana w swoich usługach oferuje zarówno precyzyjne roboty, jak i usługi ogólnobudowlane, lecz często praca, jaką wykonuje, jest bardzo kosztochłonna, z kolei zatrudnienie tanich, nikomu nie znanych "fachowców" niekiedy kończy się małą katastrofą.

Przygotowując się do remontu, zawsze najpierw określamy cel końcowy, jaki chcemy osiągnąć, oraz budżet, w jakim chcemy się zmieścić. Należy również zachować pewne rezerwy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Kupując materiały budowlane, zawsze o radę prośmy osoby doświadczone, znające technologię lub sposób zachowywania się poszczególnych substancji. Pełną garścią czerpmy z wiedzy pracowników sklepów budowlanych i nie bójmy się zadawać pytań.
narzędzia
Po przetransportowaniu niezbędnych do remontu rzeczy, należy odpowiednio zabezpieczyć siebie i teren. Priorytetem w każdym działaniu remontowym jest dokładne, szczelne przykrycie mebli i wyniesienie niepotrzebnych akcesoriów. Taśma malarska doskonale nada się do zabezpieczenia kontaktów, włączników, framug drzwi i okien.

Powierzchnię przed malowaniem, tynkowaniem lub nakładaniem kleju trzeba zagruntować, by stanowiła stabilne podłoże pod kolejne warstwy. Przygotowując do użycia materiały budowlane, zawsze trzeba zapoznać i stosować się do instrukcji. W przeciwnym razie możemy narazić się na niepotrzebne koszty lub w najgorszym przypadku na zepsucie powierzchni lub partii materiału.
malowanie
Przeprowadzając remont przy użyciu mas szpachlowych, gipsów, klejów, tynków lub farb, trzeba zachować szczególną ostrożność przy nakładaniu. Nadmiar lub zbyt mała ich ilość może w sposób niewystarczający pokryć podłoże, co może spowodować odpadanie, pękanie płytek, odpadanie tapety lub niedokładne pokrycie kolorem.

Kończąc pracę, nie należy od razu unosić się euforią i otwierać szampana. Najpierw trzeba umyć narzędzia i wyrzucić resztki niezużytych materiałów. Pojemniki, pędzle i szpachle są przecież wielorazowego użytku i mogą służyć wiernie jeszcze podczas niejednego remontu.

Remont nie musi być tylko przykrą koniecznością. Jeśli podejdzie się do niego z odpowiednim nastawieniem, może być świetną zabawą, a poczucie dumy z samego siebie po ukończeniu pracy jest bezcenne.


Wykańczanie wnętrz - profesjonalna firma remontowa z Rzeszowa.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis.pl - Miasta Artykułów"

REKLAMA ____________________


  • ściągnij mobilną aplikację Budogram i stwórz swój fotograficzny dziennik budowy.
  • wpisz swój adres e-mail i odbierz rabaty!
  • do odebrania jest rabat nawet do 2750 PLN na materiały budowlane.



  • 28 najnowszych projektów
  • 663 indywidualnych projektów domów na CD
  • darmowa przesyłka na terenie całej Polski do 10 dni roboczych!
nie czekaj -> wypełnij formularz 




¤ pomoc w dochodzeniu odszkodowania

______________________________________________________REKLAMA

Weź kredyt na wymarzony samochód
  • nowy lub używany do 12 lat
  • z wpłatą własną od 0 zł
  • z okresem kredytowania nawet do 8 lat 

środa, 19 czerwca 2013

Ile kosztuje strona internetowa?


Autor: Sebastian


Ile kosztuje strona internetowa i dlaczego tak drogo? Jak odnaleźć się w gąszczu ofert, żeby wybrać właściwie i nie stracić?

Stając w obliczu realizacji projektu stworzenia strony internetowej przedsiębiorca często zaczyna od próby porównania cen różnych dostawców. Nie jest to proste, bowiem wycena strony internetowej jest możliwa dopiero po zapoznaniu się przez dostawcę ze szczegółowymi wymaganiami klienta, a sama cena może się jeszcze zmienić w trakcie projektu, szczególnie, jeśli jest on realizowany zgodnie z metodykami agile’owymi.


Spróbujmy jednak spojrzeć szerzej na proces dostarczania produktu jakim jest strona internetowa. Abstrahując od skali projektu - bo możemy zlecać stworzenie strony wizytówki z 2-3 podstronami opartej na popularnym CMS-ie, możemy też pisać duży serwis od podstaw pod nasze specyficzne wymagania wspierając się przy tym dodatkowymi kreacjami wizerunkowymi takimi jak sesje fotograficzne lub identyfikacja wizualna - pamiętajmy, że projektowanie strony www to złożony proces i wymaga on szeregu czynności, za które w większości przypadków będziemy musieli zapłacić.

Zebranie wymagań klienta, przygotowanie umowy, dobór technologii i zespołu do danego projektu. Te elementy, może z wyjątkiem zbierania wymagań, są w większości przypadków transparentne dla klienta i bezpłatne.

Makiety UX. 
Gdy już zostaną zebrane wszystkie wymagania do pracy zabierają się specjaliści ds. użyteczności projektujący szkic serwisu, układ zawartości, sposób nawigacji, a wszystko po to, żeby strona internetowa była jak najbardziej dostępna dla użytkowników i intuicyjna w użyciu. To w jaki sposób zostanie zaprojektowana użyteczność serwisu często przekłada się w wymierny sposób na późniejszą konwersję, a więc wpływy do kasy zamawiającego. Udział zamawiającego w tej części projektu to konsultacje pod względem wymagań i charakterystyki rynku, branży lub samego użytkownika. Zamawiający akceptuje ostateczny kształt makiety UX. Dostawca z reguły wycenia tę część projektu wyliczając roboczogodziny i mnożąc je przez stawkę godzinową.
Projekt graficzny. Design jest królem współczesnych produktów, nie warto oszczędzać na dobrym projekcie graficznym, bo to grafika jest odpowiedzialna za pierwsze wrażenie jakie odniesie użytkownik, a co za tym idzie bezpośrednio przekłada się na współczynnik odrzuceń i konwersję. Wykonanie szablonu graficznego zawierającego 2-3 ekrany przez zdolnego wolnego strzelca współpracującego z agencją interaktywną to 500-2000 zł. Jeśli pracuje on na etacie w firmie dostawcy przygotowanie projektu zajmie mu 2-3 dni i za tyle, po przeliczeniu na roboczogodziny, wyceni nas agencja.

Programowanie. 
W zasadzie prace programistyczne często zaczynają się równo z makietami UX, a więc na samym początku projektu. Jest to największy jednorazowy koszt w projekcie, angażuje największą ilość ludzi, w dodatku czas pracy programisty należy z reguły do najdroższych. Dużo zależy też od wyboru technologii: Scala będzie droższa od PHP, a Django będzie porównywalne z Rubym. Przy końcowej cenie sporo do powiedzenia będą mieli też programiści JavaScript i eksperci od HTML5. Znacząco obniżymy koszty jeśli nasza strona będzie oparta na systemie open source, który często będzie napisany w PHP, co z kolei pozwoli nam dodatkowo zaoszczędzić na hostingu. Kłopot w tym, że przy większych projektach systemy open source mocno ograniczają możliwości tworząc przy tym wąskie gardło wydajnościowe.

Komunikacja. 
Rozmowy telefoniczne, wiadomości e-mail, koordynacja przepływu informacji od zamawiającego do zespołu projektowego jest zadaniem kierownika projektu. Jego czas kosztuje. E-maile same się nie wyślą, rozmowy same się nie przeprowadzą, sprawne organizowanie projektu wymaga kompetencji i znajomości metodyk, specjaliści się cenią. Ich stawka z reguły rozliczana jest za przepracowane roboczogodziny.

Wartości niematerialne i prawne. 
Ładny design wymaga ładnych fontów, które słono kosztują. Kilka podstawowych odmian jednego kroju z licencją na wykorzystanie w Internecie kosztuje średnio od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. To samo dotyczy wysokiej jakości zdjęć pochodzących z banków fotografii. Przy dużym budżecie zdjęcia możemy zakupić od lokalnego fotografa lub zlecić ich wykonanie agencji interaktywnej. Naturalnie to kosztuje.

Domena i serwer. 
Jeśli tworzymy małą stronę często wystarczy nam hosting współdzielony. Dobry hosting można kupić już za 200-300 zł za rok. Jeśli takie rozwiązanie to zbyt mało możemy skorzystać z serwera wirtualnego VPS, ale tutaj oprócz kosztów samego serwera (80-100 zł za miesiąc) dochodzą koszty administrowania nim. Rozliczane według roboczogodzin przepracowanych przez administratora. Dla najbardziej wymagających pozostają serwery dedykowane i hosting w chmurze. Ceny: wysokie. Zasady pracy administratora: znane.

Podsumowując możemy pokusić się o podstawienie liczb pod powyższe założenia. Przyjmijmy, że projektujemy średnich rozmiarów serwis firmowy z katalogiem produktów, możliwością składania zapytań ofertowych, kilkoma narzędziami marketingowymi. Ot, nic wielkiego. Makieta UX to dwa dni pracy specjalisty, łącznie 16 godzin. Projekt graficzny 1000 zł. Dwóch programistów pracujących przez tydzień nad projektem to 80 godzin. Udział kierownika projektu to około 20 godzin. Zakładamy, że strona jest napisana w PHP i działa na hostingu za 300 zł. Klient sam dostarczył zdjęcia produktów, zdjęcia do wykorzystania na stronie, miał wykupioną domenę. Dodatkowo wykupiono licencję na fonty za $150 (450 zł). Łączna ilość godzin to 116, stawkę godzinową przyjmijmy na 50 zł (w Warszawie zapewne x2) co łącznie daje 5800 zł. Do tego projekt graficzny, fonty i hosting i cena rośnie do 7550 zł.
Dlaczego tak drogo?
Nie od dziś wiadomo, że jakość kosztuje. Zaangażowanie profesjonalistów ma swoją cenę. Branża interaktywna ma bardzo niską barierę wejścia, co często widać w serwisach z ofertami usług. Kłopotem wielu przedsiębiorców jest brak wiedzy i umiejętności odróżnienia dobrych i złych ofert. Aby to uzmysłowić posłużę się przykładem: Nju Mobile szturmem weszło na rynek prezentując odbiorcom stosunkowo prostą, ale świeżą, efektowną i zgodną z aktualnymi trendami stronę internetową. Czy możecie Państwo sobie wyobrazić, że Nju Mobile zleciłoby wykonanie swojego serwisu będącego częścią kosztownej kampanii przypadkowemu wykonawcy z internetowego portalu z ogłoszeniami? Oczywiście, że nie. Owszem, zaoszczędziliby mnóstwo pieniędzy na projekcie strony internetowej, ale ile potencjalnych zysków by tym samym utracili? Warto sobie zadać pytanie: czy mój biznes stać na taniego lecz przypadkowego wykonawcę?

Sebastian
Webidentity - strony internetowe Wrocław

Artykuły do przedruku

REKLAMA_____________________

SZYBKI KREDYT DLA FIRM

czytaj UBEZPIECZENIA info 


wtorek, 11 czerwca 2013

Bezpieczeństwo danych a sprawa GIODO...

Autor: Adrian Lapierre

Od 2012 r. dane osobowe przedsiębiorców są traktowane jak inne dane osobowe i podlegają przepisom ustawy. Oznacza to, że dane przedsiębiorców, które są wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością, podlegają ochronie, zaś podmioty, które chcą je przetwarzać, muszą spełnić wszystkie obowiązki wynikające z ustawy.


Obowiązek ochrony i zgłoszenia zbioru ma moc egzekucyjną nawet wtedy, gdy baza firmy uwzględnia dane tylko jednego klienta. Czy zatem każdy przedsiębiorca powinien zgłosić w GIODO zbiór danych jakim jest jego program księgowy? 

Ustawa o ochronie danych osobowych w artykule 43 precyzyjnie definiuje zakres przetwarzania, który jest wyłączony z obowiązku zgłoszenia. Zatem zgłoszeniu nie podlegają między innymi:

  • dane dotyczące zatrudnienia,
  • przetwarzane wyłącznie w celu wystawienia faktury, rachunku lub prowadzenia sprawozdawczości
  • powszechnie dostępne

W przypadku danych identyfikujących firmę, z ochrony wyłączone są informacje dostępne w ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorcy. W sytuacji, kiedy zbiór zawiera informacje dotyczące osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, zabezpieczenia wymagają wszystkie dostępne w tym rekordzie dane, dla przykładu będzie to imię i nazwisko, adres czy NIP a w szczególności PESEL.

Wszystkie dane dotyczące przedsiębiorcy, wykraczające poza zbiór jawny, w tym prywatny numer kontaktowy czy adres różniący się od tego, pod którym figuruje działalność, podlegają już regulacjom ustawy – ochronie i w zależności od celu przetwarzania – być może również zgłoszeniu. W szczególności, jeśli celem przetwarzania jest marketing bezpośredni własnych produktów lub usług administratora danych – zbiór podlega ochronie i zgłoszeniu do GIODO.

Zgłoszeniu nie podlegają zbiory danych osobowych, jeśli czynność przetwarzania ma charakter jednorazowy, konieczny do realizacji umowy, lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą.

Kluczowe jest zatem jasne określenie celu przetwarzania danych osobowych, a także rozstrzygnięcie czy osoba, której dane dotyczą, powinna wyrazić pisemną zgodę na przetwarzanie czy też nie.

Nie wolno również zapomnieć o tym, że administrator danych osobowych obowiązany jest poinformować osobę, której dane dotyczą, o adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna – o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku.

Od stycznia 2013 roku, na mocy porozumienia GIODO i Państwowej Inspekcji Pracy, ta druga podczas kontroli zbada również kwestie, związane z art.22.1 Kodeksu Pracy, który mówi np. w jakim zakresie pracodawca może przetwarzać dane pracownika lub kandydata do pracy. O stwierdzonych nieprawidłowościach natychmiast zawiadomi GIODO. Zasada ta ma działać w obie strony.

Co grozi za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych?

Brak podstawy prawnej do przetwarzania danych, niewłaściwe zabezpieczenie zasobów, niezarejestrowanie zbioru czy wreszcie niedopełnienie obowiązku informacyjnego – to wszystko wykroczenia zagrożone odpowiedzialnością karną regulowaną artykułami ustawy. Możemy zostać ukarani gżryną w wysokości 50 000 PLN -  w najsurowszych przypadkach nawet 200 tysięcy.

Wykrycie niezgodności w zakresie przetwarzania danych osobowych, mogą skutkować wydaniem decyzji o zakazie przetwarzania danych osobowych. Co to oznacza w praktyce? Blokadę wszelkich operacji dokonywanych na zbiorach danych, włącznie z utrwalaniem, przechowywaniem czy udostępnianiem ze szczególnym uwzględnieniem działań wykonywanych w systemach informatycznych.

Jakie może  to oznaczać konsekwencje?

Dla znakomitej większości firm stanowi to krytyczne utrudnienie w prowadzeniu dalszej działalności. W przypadku biznesu e-commerce, który całą swoją komunikację z klientem i transakcje realizuje w środowisku sieciowym, w najlepszym układzie stanowi to zamrożenie aktywności na określony czas z konsekwencją trudnych do oszacowania strat finansowych. 

Czy jesteśmy w takim razie bezradni?

 W czasach wszechobecnego outsourcingu, również w Polsce, pomału tworzy się rynek  specjalistycznych usług doradczych i coraz  łatwiej jest znaleźć  firmy świadczące usługi audytu. Warto wybrać partnera sprawdzonego, posiadającego dobre referencje - w końcu w jego ręce składamy przyszłość naszego biznesu.


Adrian Lapierre
SoftProject


Artykuły do przedruku

czwartek, 6 czerwca 2013

Plan przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z o. o.


Autor: Marcin Bartyński


Od lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca może przekształcić prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą w spółkę z o. o. Jednym z elementów procedury przekształcenia jest sporządzenie planu przekształcenia.

W jednym ze swoich artykułów opisałem procedurę przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z o. o. Jednym z elementów tej procedury jest sporządzenie planu przekształcenia.
Plan przekształcenia powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego. Koszt jego sporządzenia wyniesie nie więcej niż 246 zł (200 zł - taksa notarialna; 46 zł - podatek VAT). Dodatkowo za wypis notariusz pobierze nie więcej niż 7,38 zł za każdą rozpoczętą stronę dokumentu (6 zł - taksa notarialna; 1,38 zł - podatek VAT).
Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy. Wartość bilansową majątku ustala się na podstawie dokumentu sporządzonego uprzednio przez księgowego lub rewidenta - wyceny składników majątku przedsiębiorcy przekształcanego, która to wycena stanowi załącznik do planu przekształcenia. UWAGA: Jeżeli wycena została sporządzona w czerwcu (np. 28 czerwca 2013 r.), plan przekształcenia powinien zostać sporządzony do końca następnego miesiąca, czyli najpóźniej do 31 lipca 2013 r.
Niektórzy komentatorzy twierdzą, że plan przekształcenia powinien zawierać jeszcze określenie rodzaju spółki, w którą przekształca się przedsiębiorca (sp. z o. o., SA) oraz wskazanie wartości i liczby udziałów w tej spółce.
Poniżej zamieszczam przykładowy wzór planu przekształcenia:
PLAN PRZEKSZTAŁCENIA
PRZEDSIĘBIORCY W SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
§ 1.
1. Jan Kowalski (zwany dalej przedsiębiorcą przekształcanym) oświadcza, że prowadzi działalność gospodarczą pod firmą "Jan Kowalski. Produkcja maszyn budowlanych" z siedzibą we Wrocławiu (51-610) przy ul. Ligockiej 123/22, NIP 889-999-99-99, REGON 123456789.
2. Jan Kowalski oświadcza, że ma zamiar przekształcić działalność, o której mowa w ust. 1, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadzić działalność pod firmą "Produkcja maszyn budowlanych sp. z o. o.", zwaną dalej spółką przekształcaną.
3. Przekształcenie zostanie dokonane w trybie art. 584[1] - 584[13] KSH.
§ 2.
Wartość bilansowa majątku przedsiębiorcy przekształcanego na dzień 31 maja 2013 r. wynosi 180 000, 44 zł (sto osiemdziesiąt tysięcy złotych i czterdzieści cztery grosze).
§ 3.
Kapitał zakładowy spółki przekształcanej będzie wynosił 50 000 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych) i będzie się dzielił na 1 000 równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej po 50 zł każdy.
§ 4.
Załączniki do planu przekształcenia:
1)  projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy przekształcanego;
2)  projekt aktu założycielskiego spółki przekształcanej;
3)  wycena składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego na dzień 31 maja 2013 r.;
4)  sprawozdanie finansowe przedsiębiorcy przekształcanego na dzień 31 maja 2013 r.

Marcin Bartyński
http://jak-zalozyc-spolke.blogspot.com/

Artykuły do przedruku

__________________REKLAMA

Get Adobe Flash player

piątek, 12 kwietnia 2013

Nowy system obsługi transakcji na warszawskiej GPW

Giełda Papierów Wartościowych  w Warszawie wprowadza od najbliższego poniedziałku
15 kwietnia 2013r. nowy system transakcyjny Universal Trading Platform (UTP). Można powiedzieć, że tym samym na GPW wkracza nowa jakość, która sprawdziła się już na giełdach w Nowym Jorku, Amsterdamie, Paryżu i Lizbonie.

Nowy system jest optymalny pod względem szybkości i wydajności. Nie tylko będzie obsługiwał większą liczbę zleceń, ale pozwoli także na obsługę instrumentów finansowych z segmentu Systemu Animatora Rynku (SAR).

Dla aktywnych inwestorów oznacza to większe mośliwości, więc rosną również szanse na osiąganie większych zysków.

_____ Sprawdź okazje w PASAŻU FINANSOWYM

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Apetyt na dobre życie przybliża do celu

          Postępujący kryzys gospodarczy i rosnące wskaźniki bezrobocia wnoszą w nasze życie co raz więcej frustracji stresu. Przeciążenie pracą, które powstaje często jako efekt strachu przed utratą pracy i dochodów oraz rosnące koszty utrzymania nie napawają nas optymizmem. Po wcześniejszych tzw. "lepszych latach" i powszechnej skłonności do masowej konsumpcji i zakupów na kredyt większość z nas odczuwa dzisiaj bardzo boleśnie konieczność oszczędzania, ograniczania wydatków na przyjemności i spędzanie wolnego czasu.
 W tej sytuacji ważne jest, aby umieć utrzymać odczuwanie radości życia. Wciąż możemy jednak  kreować przyszłość poprzez marzenia. To całkiem dobry pomysł i dość popularne podejście dla osób, które troszcząc się o swój rozwój osobisty i finansowy, mają skłonność do pochłaniania najlepszych książek, a z nich czerpią chęć i przyjemność w zgłębianiu zagadnień psychologicznych i pracy nad sobą.

Marzenia rozumiemy, jako coś nieosiągalnego, ale dla wielu osób jest już całkowicie pewne i jasne, że to nie tylko bujanie w obłokach, ale cel, który w perspektywie długiego czasu jest bardzo możliwy do osiągnięcia. Trzeba więc pielęgnować każdy swój dzień i  marzenia. Nie ma co wstydzić się ich, a jeśli tylko możliwe można zachowywać się tak, jakby wręcz były pewne.

Copyright ©  expertonline
Pozytywne myślenie przynosi zaskakująco dobre efekty, jeśli posiadamy wewnętrzne przekonanie, a nawet pewność, że na prawdę ono działa. Dlatego warto przebywać w ulubionych lub pięknych miejscach - na początek choćby wirtualnie. Po co być upartym niedowiarkiem, lansującym krańcowo odmienną teorię, że to wszystko o pozytywnym podejściu do życia jest wybujałą fantazją. Taka postawa prowadzi do pesymizmu i życiowego nieudacznictwa.
Jeśli zrozumiemy i akceptujemy,  nawet „na wiarę”, że wizje i pragnienia związane z naszą projekcją przyszłości przybliżają nas do wymarzonej rzeczywistości, to już będzie bardzo dobry początek. Istnieje hipoteza, że spełnienie marzeń ma ścisły związek z intensywnością i częstotliwością koncentrowania na nich uwagi marzyciela.
Do popularnych i masowych wręcz marzeń należą pragnienia o byciu zdrowym i szczęśliwym. Na topie znajdują się także: posiadanie domu z basenem i  luksusowego samochodu najnowszej generacji.

Starajmy się bez nadmiernej i negatywnej zazdrości czerpać inspirację z naszych codziennych relacji z rodziną, sąsiadami i znajomymi, gdy odwiedzamy w ich rezydencjach lub domach letniskowych, albo gdy podziwiamy wspaniałe nowo nabyte samochody. Wczuwanie się w swoje marzenia jest fajnym doświadczeniem, pełnym  niesamowitych odczuć.

Dlatego warto zacząć np. od projektowania wymarzonych „czterech kątów”, aby poszukiwania i inspiracje stały się ucztą, dającą przedsmak zaspokojenia apetytu na lepszą rzeczywistość.
Miłośnicy motoryzacji nawet przy obecnym osłabieniu koniunktury nie muszą wyłącznie ograniczać się do wzdychania na widok upragnionego modelu preferowanej marki samochodu lub motocykla. Sprawianie sobie przyjemności polega również na bezpośrednim zapoznawaniu się z różnymi cenionymi markami, porównywaniu ich osiągów i funkcjonalności w odniesieniu do ceny.
Aby usadowić się za kółkiem wybranych pojazdów wystarczy zgłaszać się na jazdy w ramach jazd testowych dostępnych praktycznie we wszystkich salonach samochodowych.
Copyright ©  expertonline
Nie matu znaczenia, że aktualnie nie posiadamy zasobów finansowych na zakup. Jednak ekscytujący dreszczyk emocji, który towarzyszy zapinaniu pasów i uruchamianiu silnika w najnowszym modelu danej marki, warty jest wysiłku wprowadzenia danych kontaktowych w formularzu zgłoszenia na jazdę próbną, na stronie dealera samochodowego. Jazdy próbne dostępne są dla posiadaczy prawa jazdy, ale mogą w nich uczestniczyć, jako pasażerowie także bliskie nam osoby, którym pragniemy sprawić przyjemność, albo zarazić naszym marzeniem. Według  informacji dealerów samochodowych zazwyczaj z jazd próbnych korzystają mężczyźni. Czasami jazda próbna jest elementem i uatrakcyjnieniem randki, a wówczas zawsze jest bardzo pozytywnie odbierana przez kobiety.
Smak przejażdżki luksusowym autem wywołuje zachwyt, ale także jest w pewnym sensie obietnicą życia w dostatku, wprowadza w dobry nastrój i zapada w pamięć. Tego rodzaju przeżycia są dostępne i możliwe dla osób aktywnych i co najmniej z odrobiną fantazji, co w efekcie przybliża do  urzeczywistniania pragnień i wizji

Warto więc wczuwać się się w lepszą rzeczywistość i wymarzone życie w każdej możliwej formie, bo zawsze przynosi to satysfakcję i daje pozytywny napęd. Korzystanie z tej idei nie jest żadną stratą czasu, bo istnieje bardzo wiele realnych przykładów dotyczących znanych, ale także nieznanych osób, że dościganie własnych marzeń zdarza się o wiele częściej niż mogłoby się wydawać.


¤ pomoc w dochodzeniu odszkodowania

______________________________________________________REKLAMA

Weź kredyt na wymarzony samochód
  • nowy lub używany do 12 lat
  • z wpłatą własną od 0 zł
  • z okresem kredytowania nawet do 8 lat 

piątek, 29 marca 2013

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Copyright © Hanna Białkowska-Przybylska

  Zdrowych i wesołych 

  Świąt Wielkanocnych

                oraz 

       niezmrożonego 

     śmigusa dyngusa
                       
                          życzy 
                      Redakcja

wtorek, 26 marca 2013

Zimowa aura wciąż zniechęca do sezonowej zmiany opon


       Początek lutego straszył śniegiem i przymrozkami, ale nikt nie spodziewał się, że w tym roku zima tak długo będzie dawała się we znaki. Jednak kilka dni z dodatnimi temperaturami, zachęciło wielu zmotoryzowanych do przedwczesnej wymiany zimowych opon. Warto więc przemyśleć temat, kiedy jest optymalny moment sezonowej zmiany ogumienia w naszym klimacie.

Najlepszą odpowiedź można uzyskać jeśli możliwe jest określenie trwałego występowania dobowych temperatur powyżej 7⁰C. Granicę tą podają producenci opon, jako punkt charakterystyki termicznej materiału opon zimowych, kiedy pogarsza się bezpieczeństwo szybkiej jazdy, a same opony zużywają się szybciej. Dobrze wiemy, że zmiana pory roku to duża zmienność temperatur i panujących na drogach warunków drogowych takich jak śnieg i oblodzenie.
Brak przymrozków nocnych przez okres  2 tygodni oraz prognozy napływu ciepłych mas powietrza, to wystarczający sygnał, aby umawiać się w warsztacie na wymianę opon.
Specjaliści i eksperci motoryzacji raczej zalecają opóźnienie, ponieważ zbyt wczesna decyzja stwarza ryzyko w przypadku nawrotu zimy. Dokonując wymiany pamiętajmy, żeby letnie opony były w dobrym stanie, a głębokość bieżnika przekraczała przepisowe 1.6 mm, a nawet 2-3 mm.
Opony są ważnym elementem samochodu oraz bezpieczeństwa, więc nie należy ryzykować ich nadmierna eksploatacją. Nie zaoszczędzimy także kupując używane opony, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo nam posłużą.
Inaczej jest w przypadku opon nowych. Podejmując konkretną decyzję zakupu zazwyczaj optymalizujemy jakość i cenę. W ostatnich latach jest to dość nieskomplikowane, ponieważ łatwo można pozyskać te informacje z internetu, korzystając z porównywarek, sklepów oraz zamieszczanych na licznych forach opinii użytkowników.

_________REKLAMA

Umów się na jazdę próbną w salonie PEUGEOT

sobota, 9 marca 2013

Projekt nazwy produktów a ochrona prawna

Autorem artykułu jest Maria Orkwiszewska

Chociaż więcej informacji odbieramy za pomocą wzroku niż słuchu, myślimy pojęciami. Właśnie dlatego nazwy produktów odgrywają tak istotną rolę w procesie kreowania marki. To za pomocą nazwy produktów przywoływane są wartości, których związek z marką stworzono w trakcie całego procesu komunikacji i promocji.
Ta właściwość nazw wyjaśnia, dlaczego tak popularne jest kopiowanie nazw produktów o ustalonej reputacji. Oczywiście istnieje również druga strona medalu – negatywne skojarzenia z nazwą produktów mogą być przeniesione na wszystkie nazwy podobne do niej. Dlatego kopiowanie nazwy może być tak szkodliwe. Projekt nazwy produktów powinien poza kreacją obejmować zagadnienia prawne. Aby uchronić się przed szkodami, jakie może wyrządzić nieuczciwe kopiowanie nazwy czy sloganu, należy zaopatrzyć się w oręż pozwalający na skuteczne przeciwstawienie się tego typu praktykom. Jest nim uzyskanie ochrony prawnej w Urzędzie Patentowym. Projekt nazwy produktów to także budowanie bezpieczeństwa prawnego.
Projekt nazwy produktów musi być poparty testami, analizami, audytami i gwarancjami prawnymi. Zdając sobie sprawę z istotności tego zagadnienia, warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie zaprojektowane nazwy produktów, slogany i hasła reklamowe posiadały zdolność do ochrony prawnej. Przepisy w tym zakresie stale się zmieniają. Istnieją specjalne regulacje dotyczące użycia nazw geograficznych, imion, nazwisk, słów istniejących w języku danego kraju itp. Wiele nazw produktów nie może też uzyskać ochrony prawnej ze względu na zbyt duże podobieństwo do nazw zarejestrowanych wcześniej. Proces decyzyjny w Urzędzie Patentowym trwa dość długo. Zdarza się, że po wprowadzeniu produktów na rynek lub rozpoczęciu działalności przez firmę urząd wydaje decyzję zakazującą stosowania określonej nazwy. Pociąga to oczywiście za sobą spore koszty finansowe, wiążące się z nakładami poniesionymi dotychczas na promocję lub z koniecznością wycofania produktów z rynku. Aby uchronić się przez takimi niespodziankami, warto zasięgnąć porady specjalisty i zrealizować metodyczny projekt nazwy produktów. Profesjonalny projekt nazwy zawiera specjalne badania zdolności rejestracyjnej wykonywane przez kancelarie rzeczników patentowych znacznie zwiększają prawdopodobieństwo uzyskania ochrony. Ochrona daje monopol patentowy na stosowanie wybranej nazwy produktów w określonych klasach towarowych i na określonych rynkach. Taka sytuacja pozwala na kształtowanie trwałej przewagi nad konkurentami. Projekt nazwy produktów staje się elementem kształtowania bezpieczeństwa całej firmy.
Etap wdrożenia nazwy produktów jest przygotowaniem do wprowadzenia wybranego rozwiązania do stosowania na rynku. Dokumentacja projektu nazwy produktów powinna zwierać normy dotyczące poprawnego stosowania przyjętego rozwiązania, których przestrzeganie zapewnia maksymalne wsparcie marki. Nazwa nie istnieje samodzielnie. Projekt logo, projekt kolorystyki, slogan reklamowy i cały system identyfikacji marki jest rozwinięciem opracowania symboliki produktu, który zaczyna się od projektu nazwy produktu. Pozostałe elementy identyfikacji także mogą poszerzać tarczę patentową. Jednak najsilniejszą ochronę daje nazwa, jako słowny znak towarowy. Projekt nazwy produktów realizowany jest na samym początku tworzenia marki. Warto potraktować go jak inwestycję. Projekt nazwy produktów, dobrze zrealizowany, nie jest kosztem - to inwestycja, która daje bardzo duży zwrot z zainwestowanego kapitału.
---

Maria Orkwiszewska
Ekspert nazewnictwa firm i produktów w firmie ANAGRAM Naming
www.anagram.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

_______________________________________REKLAMA

niedziela, 3 marca 2013

Zakres odpowiedzialności za brak kasy rejestrującej

Autorem artykułu jest Ewa Pasieczna

W roku 2013 r. większość podatników, którym do tej pory udawało się uniknąć obowiązku, będzie zobowiązana do rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Wynika to z nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2012 Nr 0, poz. 1382) – dalej rozporządzenie MF, które wprowadziło próg zwolnienia w ewidencjonowaniu  przy użyciu kasy fiskalnej na poziomie tylko 20.000 zł. Zwolnienie przysługuje nadal w roku 2013 tylko tym podatnikom, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym (czyli w 2012 r.) kwoty 20.000 zł. Regulacja ta niewątpliwie zaskoczyła wszystkich podatników.
Kiedy musimy rozpocząć ewidencję przy użyciu kasy fiskalnej?
Zgodnie z §5 i §6 ww. rozporządzenia MF zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót, realizowany na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w kwocie 20.000 zł.
Oznacza to, że jeżeli podatnik przekroczył w roku 2012  obrót na poziomie 20.000 zł, to zwolnienie utracił od dnia 01.03.2013 roku. W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku 2012, próg ustala się w proporcji do okresu wykonywania czynności. Oznacza to, że podatnik, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej np. w lipcu 2012 r. ustali próg na poziomie 8.333 zł w sposób następujący 20.000 zł : 12 m-cy x 5 m-cy.
Fiskalizacja kasy rejestrującej krok po kroku
Jeżeli mimo wszystko musimy zainstalować kasę, to zalecam zakup kasy kilka tygodni wcześniej – warto byłoby poćwiczyć trochę w trybie niefiskalnym, aby oszczędzić nerwów sobie i naszym klientom. O planowanej fiskalizacji kasy zawiadamiamy urząd skarbowy najpóźniej 1 dzień przed. W oświadczeniu wskazujemy dzień rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej oraz zgłaszamy ilość i adresy, pod którymi będą użytkowane. Od tego ile kas zgłosimy, zależeć będzie ilość kas uruchamiana w kolejnych miesiącach. Nie musimy od razu rozpoczynać ewidencjonowania od razu przy użyciu wszystkich kas rejestrujących. W pierwszym terminie podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu 1/5 zgłoszonych kas. Następnie od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca, podatnik wprowadza kolejne kasy w liczbie nie mniejszej niż liczba kas rejestrujących, przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania, wynikająca ze zgłoszenia.
Ważne jest, by w zgłoszeniu od razu podać docelową ilość kas rejestrujących, ponieważ tylko w odniesieniu do tych kas przysługiwać będzie ulga w wysokości 90%  ceny zakupu netto (bez podatku VAT), nie więcej niż 700 zł.
Przynajmniej jeden dzień przed wyznaczonym terminem, kasę należy zafiskalizować, czyli zainicjować moduł fiskalny. Można to zrobić wcześniej, lecz nigdy później. Taką usługę wykonuje autoryzowany serwis kas fiskalnych. Po fiskalizacji najpóźniej w ciągu 7 dni należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego druk "Powiadomienie Podatnika o Miejscu Instalacji Kasy". Następnie urząd skarbowy nada nam numer tzw. ewidencyjny, który nanosimy na kasę w widocznym miejscu w sposób trwały np. markerem wodoodpornym.
Odpowiedzialność za brak kasy rejestrującej
Przepisem regulującym sankcje za naruszenie obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej jest art. 111 ust. 2 ustawy o VAT oraz art. 62 §4 Kodeksu karno skarbowego. Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, organ podatkowy ustali za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
W przypadku osób fizycznych (czyli osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółek osobowych) sankcji 30% nie ustala się, o ile podlegają one odpowiedzialności wynikającej z kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej jest przestępstwem skarbowym, co jest zagrożone karą grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku naruszenia mniejszej wagi, sprawca czynu podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Jest jednak jedna sytuacja, kiedy osoba fizyczna będzie zagrożona ustaleniem sankcji 30%. Sytuacja ta wystąpi, gdy np. za późno zorientujemy się, że mieliśmy obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej i zgłosimy to zaniedbanie do urzędu skarbowego w ramach instytucji tzw. „czynnego żalu” . Wtedy uchylimy się od odpowiedzialności karno – skarbowej, ale zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT możemy zostać ukarani ustaleniem sankcji 30%.
Osoby prawne podlegają zarówno sankcji 30% jak i odpowiedzialności karno-skarbowej.
Ile wyniesie sankcja 30%?
Przepis art. 111 ust. 2 ustawy o VAT jest mało precyzyjny w tym zakresie, dlatego warto sięgnąć do wyroków sądowych. Zwłaszcza do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 listopada 1998 r., sygn. akt FPS 7/98 oraz wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 1999 r., sygn. akt III RN 190/98 SN. Oba składy stwierdziły, że sankcja 30% może dotyczyć jedynie podatku naliczonego od zakupu towarów i usług, które dotyczyły tej dokładnie części obrotu, która winna podlegać ewidencjonowaniu przy użyciu kasy rejestrującej.
---

Porady podatkowe online - www.doradcapodatkowyonline.eu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

________________________________REKLAMA zdobądź dodatkowe korzyści ... 
sprawdź PROMOCJE DLA FIRM:
-> leasing

-> darmowe konto z debetem do 24 tys.

-> księgowość już od 49 zł miesięcznie

-> wymieniaj najkorzystniej walutę ... to takie proste

-> Daj się znaleźć 18 mln polskich internautów

-> oszczędzaj na kosztach energii w swojej firmie

sobota, 2 marca 2013

Bardzo korzystne zmiany w działaniu Paszport do Eksportu w roku 2013 !

Autorem artykułu jest Rafal P

Rok 2013 to ostatni już rok dotacyjny dla okresu: 2007-2013. Środki z większości programów zostały już wykorzystane, niemniej jednak przewidzianych zostało jeszcze kilka naborów, w tym także ostatni już nabór w zakresie działania 6.1. Paszport do Eksportu, prowadzonego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Nabór wniosków do tego działania formalnie nie został jeszcze ogłoszony, przede wszystkim ze względu na planowane bardzo korzystne zmiany, dotyczące wysokości dofinansowania, intensywności wsparcia i struktury wydatków. Planowana do wprowadzenia nowa formuła działania Paszport do Eksportu – zgodnie z powstałym w dniu 9 stycznia 2013 roku projektem nowego Rozporządzenia w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 - zakłada kilka istotnych zmian, powodujących, iż działanie 6.1. PO IG Paszport do Eksportu w 2013 roku stanie się programem bardziej kompleksowym w odniesieniu do wdrażania działań eksportowych, idącym naprzeciw oczekiwaniom Beneficjentów i

Wnioskodawców. Projekt zmian zakłada m.in.:
1. zwiększenie kwoty dofinansowania z kwoty 200 tys. złotych do 400 tys. złotych
2. zwiększenie intensywności wsparcia na wybrane kategorie wydatków z 50% do 75% kosztów kwalifikowanych
3. wprowadzenie nowych kategorii działań i wydatków refundowanych, w szczególności:umożliwienie udziału Beneficjenta w charakterze wystawcy w międzynarodowych imprezach targowych, organizowanych na terenie Polski:
- pokrycie kosztów funkcjonowania przedstawicieli przedsiębiorcy w zakresie promocji i reklamy na rynkach docelowych (w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy, z intensywnością refundacji 20%)
- organizacja misji gospodarczych potencjalnych partnerów zagranicznych przedsiębiorcy w siedzibie przedsiębiorcy w Polsce
4. rozszerzenie kategorii wydatków na działania promocyjne i informacyjne oraz tłumaczenia także na wydatki niezwiązane bezpośrednio z projektem (przy intensywności wsparcia tej kategorii wydatków 25%)

Należy jednak pamiętać, iż żeby móc ubiegać się o dofinansowanie wdrożenia planu rozwoju eksportu w ramach działania 6.1. PO IG i złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach najbliższej rundy aplikacyjnej, wcześniej trzeba we współpracy z zewnętrzną firmą doradczą opracować plan rozwoju eksportu, który stanowi wymagany załącznik do wniosku o dofinansowanie. Czas potrzebny na przygotowanie rzetelnego planu rozwoju eksportu to zwykle ok. 20-30 dni, zatem decydując się na udział w programie Paszport do Eksportu w roku 2013 nie ma co czekać na formalne ogłoszenie naboru i już teraz należy znaleźć odpowiednią firmę doradczą, która przygotuje wymagany plan rozwoju eksportu.
---

RP CONSULTING - Paszport do Eksportu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
_______________________________________________
REKLAMA 

zdobądź dodatkowe korzyści ... 
sprawdź PROMOCJE DLA FIRM:
-> leasing

-> darmowe konto z debetem do 24 tys.

-> księgowość już od 49 zł miesięcznie

-> wymieniaj najkorzystniej walutę ... to takie proste

-> Daj się znaleźć 18 mln polskich internautów

-> oszczędzaj na kosztach energii w swojej firmie

czwartek, 28 lutego 2013

Aktualne kary UFG za brak OC


Po polskich drogach wciąż jeszcze poruszają się pojazdy bez ważnego, obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Wszyscy, którzy nie dopełnili tego obowiązku, powinni wiedzieć, że grożą im dotkliwe kary, do nakładania których uprawniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ( UFG). W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku nieubezpieczonym pojazdem, zarówno właściciel pojazdu, jak również kierujący w chwili zdarzenia ponoszą solidarnie odpowiedzialność finansową za wszelkie spowodowane szkody: rzeczowe i osobowe.

Od 1 stycznia 2013 r.  stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu wynoszą:

*dla pojazdów osobowych
do 3 dni – 800 zł
od 4 do 14 dni – 1 600 zł
powyżej 14 dni – 3 200 zł
* dla pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów 
do 3 dni – 960 zł
od 4 do 14 dni – 2400 zł
powyżej 14 dni – 4800 zł
*dla pozostałych pojazdów 
do 3 dni – 110 zł
od 4 do 14 dni – 270 zł
powyżej 14 dni – 530 zł





niedziela, 24 lutego 2013

Paradoksy pożyczkowego przestępstwa lichwy

Autorem artykułu jest Robert Grabowski

Gdy zastanowić się nad sensem ustawowych zapisów antylichwiarskich oraz akceptowanymi przez organy ścigania praktykami zwłaszcza parabanków, to można dojść do wniosku, że ustawodawca trafił przysłowiową kulą w płot.
Przestępstwo lichwy określa i penalizuje art. 304 kk:
"Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Praktycznie rzecz ujmując, wygląda to na przykład następująco. Przyszedł do Ciebie kolega z prośbą o pożyczkę, gdyż ma niebezpiecznie chore dziecko i potrzebuje pilnie pieniędzy na drogie leki. Żaden bank ani parabank pożyczki mu nie udzieli, gdyż kolega ten ma mnóstwo długów uwidocznionych w BIK, w rejestrach długów a na dodatek aktualnie nie ma pracy. Ty o tym wiesz i mówisz, że w porządku, udzielisz mu pożyczki na pół roku ale oprocentowanej 2% dziennie. Taką umowę pożyczki spisujecie. Popełniłeś zatem przestępstwo lichwy w świetle art. 304 kk.
No, tak, ale pożyczkobiorca w świetle prawa nie musi Ci spłacić tych lichwiarskich odsetek a tylko odsetki maksymalne, czyli w wysokości czterokrotnej wartości stopy kredytu lombardowego NBP. A jeżeli dowie się o tym po zapłaceniu Ci owych lichwiarskich odsetek, to ma prawo domagać się od Ciebie, abyś zwrócił mu te odsetki w ich lichwiarskiej części. Jaki zatem jest sens penalizowania takiej lichwy? Chyba tylko po to, aby pożyczkodawca który zainkasował lichwiarskie odsetki, szybciej zwrócił je pożyczkobiorcy, obawiając się oskarżenia o lichwę.
Nasuwa się jednak pytanie o to, czy lichwiarzowi trudniącemu się udzielaniem pożyczek osobom mającym długi uwidocznione w BIK i w rejestrach długów oraz bezrobotnym, nie należą się aby takie lichwiarskie zapisy? Od ilu z takich osób nie odzyska on pieniędzy?  Zapewne od wielu. A czy polityka parabanków udzielających pożyczki „bez BIK” nie jest właśnie taka? Zbawienna - bezkarna różnica jest taka, że „lichwa” jest ukryta pod postacią oprocentowania rzeczywistego a nie pod postacią samego oprocentowania nominalnego. I już latami legalnie sobie działają oferując pożyczki z RRSO wielokrotnie wyższym niż maksymalne oprocentowanie nominalne.
---

źródło: pamietnikwindykatora.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

_______________REKLAMA


niedziela, 27 stycznia 2013

Jak ubiegać się o dofinansowanie do kolektorów słonecznych

Autorem artykułu jest Sylwia Mościcka-Stasica


Unia Europejska daje nam dofinansowanie do instalacji i zakupu ogniw fotowoltanicznych. W jaki sposób ubiegać sie o te dotacje oraz jaki jest tryb postepowania przy udzielaniu dofinansowaniu dowiesz sie z artykułu.

Dotacje na kolektory słoneczne udzielane są przez NFOŚiGW. Dofinansowanie to stanowi pokrycie częściowe (45%) kredytu bankowego udzielonego na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby projekt instalacji kolektorów słonecznych kwalifikował się do współfinansowania ze środków unijnych, kredyt na inwestycję musi być udzielony w banku, posiadającym umowę współpracy z NFOŚiGW.

Postępowanie o udzielenie dotacji:

1. Wnioskodawca w raz z wnioskiem o kredyt składa wniosek o dotację NFOŚiGW w banku. Do wniosków dołącza się:

a. Dokumentację projektową wykonania instalacji w postaci jednego z dokumentów do wyboru: oferty wykonawcy, projektu instalacji lub dokumentu budowlano- wykonawczego jeżeli wymaga tego prawo.

b. Dokument stwierdzający spełnienie wymagań prawa budowlanego. Tym dokumentem może być:

-oświadczenie, że do realizacji przedsięwzięcia nie potrzebna jest pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie wykonania zamiaru robót- jeżeli mamy do czynienia z modernizacją dotychczas istniejącej instalacji grzewczej;

- zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych- kopia;

- pozwolenie na budowę- kopia.

c. Dokumenty dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej lub najmu pomieszczeń. Prawo do dysponowania budynkiem lub budynkiem w budowie.

d. Pełnomocnictwo Zarządu lub Zarządcy Wspólnoty w formie uchwały- jeżeli dotyczy.

e. Dokumenty wymagane przez bank przy kredycie.

2. Kredytobiorca zawiera umowę na kredyt z dotacją i pisemną umowę z Wykonawcą. Wykonawca w umowie powinien zobowiązać się do montażu kolektora słonecznego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zaleceniami producenta. Udzielić gwarancji na prawidłową pracę tego urządzenia i instalacji. W umowie wykonawczej określa się wartość zlecenia pomniejszoną o przyznane beneficjentowi upusty, rabaty, zwroty lub bonifikaty, przyrzeczone również klientowi po wykonaniu zlecenia. Od tego momentu beneficjent może już przedkładać faktury do zapłaty wykonawcy, zgodnie z umowa kredytowa, podpisaną z bankiem.

3. Po zrealizowaniu zlecenia podpisywany jest protokół końcowy odbioru przedsięwzięcia i przekazania do eksploatacji. Dokument ten musi być przedłożony bankowi w terminie 30 dni od ukończenia realizacji. Oprócz tego w tym terminie beneficjent zobowiązany jest przestawienie: kopi faktur, oświadczenia o niewykorzystywaniu przedsięwzięcia w działalności gospodarczej, dokumenty potwierdzające zgodność instalacji z normami, umowę z wykonawcą przedsięwzięcia,  dokumenty zgodnie z umową kredytową o dotację. Dotacja wypłacana jest na rachunek kredytobiorcy na poczet spłaty kapitału kredytu w terminie dwóch dni roboczy od otrzymania dotacji z NFOŚiGW.

Beneficjent (kredytobiorca) przed otrzymaniem dofinansowania na swój rachunek bankowy nie może spłacić więcej niż 55% wartości kredytu o dotacje.

Szczegółowych informacji na temat możliwości i warunków otrzymania dotacji unijnej oraz wzory wszystkich potrzebnych dokumentów udzielają placówki współpracujących banków.

---

http://inwestycjawekologie.pl/jak-ubiegac-sie-o-dofinansowanie-do-kolektorow-slonecznych/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 24 stycznia 2013

Standard deweloperski

Autorem artykułu jest natalia staśkowiak


Podczas zakupu danego mieszkania bardzo często słyszymy o czymś takim jak standard deweloperski. Niestety nie każdy wie, co on właściwie oznacza i czy powinno się go brać pod uwagę przy podpisywaniu umowy.

Otóż standard deweloperski to nic innego jak element wykończenia domu. Niestety nie jest regulowany prawem, w związku z czym może charakteryzować się bardzo różną jakością. Odpowiedź na pytanie, czy należy się nim przejmować, jest oczywista – warto bo stanowi bardzo ważny element naszego domu.

Jedni deweloperzy stosują bowiem granitowe parapety, drzwi i okna antywłamaniowe, a drudzy zwykłe okna PCV i podłogi z paneli. Różnica jest diametralna, zwłaszcza w późniejszym użytkowaniu mieszkania.

Warto zatem na standard deweloperski nieruchomości spojrzeć trzeźwym okiem i ocenić, czy odpowiada naszym oczekiwaniom.

Problem standardu deweloperskiego wynika właśnie z braku jasnego zapisu prawnego, który dookreśliłby wszystkie jego elementy. Zdarza się, że deweloperzy standard dopasowują do każdorazowej inwestycji, najczęściej jednak stosują:

- wylewkę betonową lub cementową na podłodze,

- okna PCV (dla przykładu bardzo rzadko stosowane są okna drewniane),

- parapety PCV (o marmurowych możemy tylko pomarzyć),

- drzwi antywłamaniowe, jednoskrzydłowe,

- niepomalowany tynk gipsowy na ścianach we wszystkich pomieszczeniach.

Problemem staje się jednak zazwyczaj to, czego nie widać. W przypadku standardu deweloperskiego poważnym problemem może być instalacja wodno–kanalizacyjna. Niestety zdarza się, że deweloper w ramach oszczędności montuje rury wyłącznie w poziomie, nie doprowadzając ich np. do umywalki czy zlewu. Wówczas dochodzą nam niemałe dodatkowe koszty ich montażu.

Pamiętajmy, umowa jest podstawą do wszelkich roszczeń. Jeśli zatem nie zamieścimy w niej odpowiedniej informacji o tym, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie w chwili przejęcia kluczy, nie będziemy mogli mieć zastrzeżeń do wykonania całości prac.

Deweloper może zaprzeczyć temu, że np. obiecał nam zamontowanie drewnianych okien czy dwuskrzydłowych antywłamaniowych drzwi. Nam natomiast nie pozostanie nic innego, jak przyjąć mieszkanie w takim stanie, jaki jest.

Na te wszystkie elementy warto zwrócic uwagę przy zakupie nieruchomości we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu czy innych miastach Polski.

---

http://www.verson.com.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sprawdź ranking kredytów hipotecznych>