Początek lutego straszył śniegiem i przymrozkami, ale nikt nie spodziewał się, że w tym roku zima tak długo będzie dawała się we znaki. Jednak kilka dni z dodatnimi temperaturami, zachęciło wielu zmotoryzowanych do przedwczesnej wymiany zimowych opon. Warto więc przemyśleć temat, kiedy jest optymalny moment sezonowej zmiany ogumienia w naszym klimacie.
Najlepszą odpowiedź można uzyskać jeśli możliwe jest określenie trwałego występowania dobowych temperatur powyżej 7⁰C. Granicę tą podają producenci opon, jako punkt charakterystyki termicznej materiału opon zimowych, kiedy pogarsza się bezpieczeństwo szybkiej jazdy, a same opony zużywają się szybciej. Dobrze wiemy, że zmiana pory roku to duża zmienność temperatur i panujących na drogach warunków drogowych takich jak śnieg i oblodzenie.
Brak przymrozków nocnych przez okres 2 tygodni oraz prognozy napływu ciepłych mas powietrza, to wystarczający sygnał, aby umawiać się w warsztacie na wymianę opon.
Specjaliści i eksperci motoryzacji raczej zalecają opóźnienie, ponieważ zbyt wczesna decyzja stwarza ryzyko w przypadku nawrotu zimy. Dokonując wymiany pamiętajmy, żeby letnie opony były w dobrym stanie, a głębokość bieżnika przekraczała przepisowe 1.6 mm, a nawet 2-3 mm.
Opony są ważnym elementem samochodu oraz bezpieczeństwa, więc nie należy ryzykować ich nadmierna eksploatacją. Nie zaoszczędzimy także kupując używane opony, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo nam posłużą.
Inaczej jest w przypadku opon nowych. Podejmując konkretną decyzję zakupu zazwyczaj optymalizujemy jakość i cenę. W ostatnich latach jest to dość nieskomplikowane, ponieważ łatwo można pozyskać te informacje z internetu, korzystając z porównywarek, sklepów oraz zamieszczanych na licznych forach opinii użytkowników.
_________REKLAMA
Umów się na jazdę próbną w salonie PEUGEOT
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz